Podejrzenie anoreksji przy zaburzeniach odżywiania

Od dwóch miesięcy mam zaburzenia odżywiania. Na początku głodówka i w ciągu 4 dni straciłam 5 kg. Po jakimś czasie było lepiej, ale teraz czuję, że to znowu powraca. 2 dni głodówki, a potem obżarstwo nie do opanowania mimo, że głodu nie czuję. Wiem, że jakbym chciała, to spokojnie mogłabym głodować przez następne kilka dni. Niedowagi nie mam. 165cm i 59kg. 3-4 razy w tygodniu chodzę na siłownię. Czy to początek anoreksji? A może bulimia? Co zrobić, żeby to powstrzymać?

Mgr Agata Wons Psycholog, Katowice

Takie kilkudniowe głodówki powodują spadek masy ciała głównie z powodu utraty wody w organizmie, nie dają trwałego efektu w ciele, ale mogą dać szybkie odczucie satysfakcji z powodu kontrolowania swojej wagi. To co Pani opisuje może być początkiem zaburzeń odżywiania. Głodowanie przez okres kilku dni, powoduje reakcje przeciwstawną organizmu, który chce sie ratować przed zagrożeniem, stąd potem "jedzenie nie do opanowania". Prawdopodobnie ma Pani problem z akceptacją siebie, swojego ciała i mimo braku nadwagi zdecydowała się Pani na taki krok. Może też z ciekawości jak zareaguje ciało lub by odpowiedzieć sobie na pytanie "czy dam radę" albo by zobaczyć reakcję otoczenia (wzbudzić podziw, zobaczyć w ich oczach akceptacje lub troskę). W każdym razie, jest Pani zaniepokojona swoimi reakcjami i słusznie chce Pani to powstrzymać. Dlatego wskazana jest konsultacja z psychologiem zajmującym sie zaburzeniami odżywiania.

Dzień dobry,

Proszę udać się do psychoterapeuty, który wyłącznie w kontakcie osobistym może określić czy to czego Pani doświadcza "wymaga" podjęcia leczenia.
Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ - np.: w Poradni Zdrowia Psychicznego lub prywatnie.

Na pewno jest "coś na rzeczy" - o tym czy jest to anoreksja, bulimia, czy jakieś inne zaburzenie na tle psychicznym może orzec tylko specjalista po uprzednim osobistym kontakcie. Jedynie wywiad kliniczny pozwoli postawić trafną diagnozę, a co za tym idzie - zaproponować leczenie. Ważne jest to, ze zauważa Pani problem już na początku - a w związku z tym może pAni zadbać już teraz o swoje zdrowie i dobrostan psychiczny. Warto zatem udać się na kosnultację z psychologiem, a także z dietetykiem (który to dietetyk wskaże Pani odpowiednie działanie związane ze swoim zdrowym, racjonalnym odzywianiem). Pozdrawiam.