Podejrzenie Aspergera u dziecka

Dzień dobry. Mam synka ośmioletniego. Podejrzewam u niego zespół Aspergera ponieważ na przerwach w szkole nie bawi się z nikim tylko sam chodzi po korytarzu i wymachuje rękami jakby był w jakimś innym świecie. Z jednej strony mówi że chciałby mieć jakiegoś kolegę, ale chciałby się tylko bawić w jego zabawy. Mówi że koledzy bawią się w takie zabawy które go w ogółe nie interesują i dlatego się z nimi nie bawi. W domu ma siostry bliżniaczki i bawi się z nimi choć chce im narzucać własne zabawy.

Dziwaczne zachowania mogą, ale nie muszą świadczyć o całościowym zaburzeniu ze spektrum autyzmu (jakim jest zespół Aspergera). Jeśli ma Pani wątpliwości lub trudności wychowawczych, nieharmonijnego rozwoju lub znaczących odstępstw od norm wiekowych jest więcej, warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym lub ośrodkiem diagnostycznym dla dzieci (np Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną).

Szanowna Pani,

diagnozę zaburzeń w rozwoju lub ich braku można uzyskać w poradni pedagogiczno-psychologicznej. Jeżeli chce się Pani upewnić, czy rozwój syna nie odbiega od normy oraz na ile jego zachowanie może świadczyć o zaburzeniach - wówczas polecam kontakt z tą placówką.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org