Podejrzenie autyzmu u 1,5-rocznego chłopca

Czy to może być autyzm?Jestem mama 1,5 rocznego chłopca. Jest radosny, świetnie wszystko rozumie, lubi dzieci,potrafi robić papa,kosi-kosi,przesłać buziaka,pokazać części twarzy, jaki jest duży a nade wszystko kocha chodzenie po schodach, zabawę drzwiami i szafkami. Gdy zobaczy schody lub drzwi nic innego się nie liczy. Bawi się też zabawkami, w szczególności lubi dopasowywać kształty, układać piramidkę czy też budować wieżę z klocków. Jest bardzo ruchliwy i uparty. Mówi tylko pojedyncze słowa.

Nie musi to oznaczać zaburzenia. Warto zwrócić jednak uwagę, czy malec reaguje na swoje imię? Potrafi dzielić uwagę (pokazując coś mami sprawdza, czy mam patrzy we wskazanym kierunku)? Komunikować potrzeby (niekoniecznie werbalnie) zamiast używać ręki dorosłego jak narzędzia?
Jeśli bardzo się Pani niepokoi, warto skorzystać z porady psychologa rodzinnego lub dziecięcego.

Witam,

z Pani opisu wynika, że nic niepokojącego nie ma miejsca w rozwoju Pani dziecka. Syn najwyraźniej nie wykazuje objawów autyzmu.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Rozwój mowy zdecydowanie za słaby dlatego konieczna jest wizyta u logopedy i zastanowienie się nad terapią.
Pozdrawiam AM