Podejrzenie autyzmu u 1,5-rocznego dziecka

Dziecko ma 1,5 roku... reaguje jedynie na swoich rodzicow, dziadkow i brata ktorzy mieszkaja w jedym domu, osoby które sa mu znane ale widziane raz na tydzien badz rzadziej sa mu obojetne... dziecko ma trudnosc z koncentracja i skupieniem sie na jednej rzeczy. Dla dziecka atrakcyjniejsze sa rzeczy kompletnie odbiegajace od zabawek... czy moge miec podejrzenia autyzmu?

Proszę Pani,

Jeśli dziecko rozpoznaje takie sygnały, jak np. uśmiech i reaguje nań np. uśmiechem, jeśli bierze udział w zabawie z druga osobą i wymienia z nią sygnały i dochodzi do porozumienia, to nie ma powodów do niepokoju. Powtórzę, jeśli czujecie państwo, że dochodzi do porozumienia z dzieckiem, i widzicie zainteresowanie ze strony dziecka, by wchodzić w komunikację i by szukać Państwa towarzystwa, to sprawa wygląda dobrze. W tym wieku zainteresowanie osobami znanymi i preferowanie osób znanych nie jest niczym niepokojącym. Jednak, jeśli mają Państwo wątpliwości, to proszę udać się na konsultację. Autyzm im wcześniej jest zdiagnozowany, tym skuteczniej jest leczony. Przepraszam za tak niejednoznaczna odpowiedź, ale mam mało danych.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Witam. Podaje Pani zbyt mało informacji na temat dziecka, by można było coś więcej powiedzieć na temat jego funkcjonowania - czy jest prawidłowe, czy zaburzone. Czy dziecko nawiązuje kontakt wzrokowy, pokazuje paluszkiem interesujące go rzeczy, odowiada uśmiechem na uśmiech, potrafi bawić się w zabawy typu "a kuku", czy jest spokojne, czy wręcz przeciwnie - reagujem niepokojem na zmianę otoczenia, miejsca, sytuacji, jak rozwija się pod względem ruchowym, w jaki sposób bawi się tymi "rzeczami odbiegającymi od zabawek"?
Jeśli mają Państwo podejrzenia, że to autyzm, proszę udać się na konsultację do placówki specjalizującej się w diagnozie autyzmu.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

www.logo-ped.gda.pl

Witam,

autyzm to choroba, którą trzeba diagnozować z całym zespołem lekarzy i psychologów. Warto jednak zrobić także testy na opóźnione reakcję nietolerancji pokarmowej (IgG). W ostatnich latach coraz częściej autyzm wiąże się z chorobami jelit, a odpowiednia dieta eliminacyjna pozwala uzyskać naprawdę duże efekty w prowadzonych równolegle terapiach.
Zachęcam do wykonania testów

Ewa Ceborska

Niekoniecznie, może mieć zaburzenia zw, z koncentracją uwagi i niedojrzałość emocjonalno-społeczna, która może sama zaniknąć, czy będzie pomocna współpraca z terapeutą SI.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Niestety list zawiera zbyt
mało informacji by cokolwiek wywnioskować. Brak zainteresowania innymi osobami poza domownikami może wynikać z nieśmiałości. Zaburzenia koncentracji pojawiają się ostatnio dość często u dzieci i ten brak uwagi rzutuje w późniejszym czasie na wiele sfer życia. W przypadku gdy macie wątpliwości co do prawidłowego rozwoju dziecka najlepiej jest skonsultować się z psychologiem dziecięcym.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu