Podejrzenie autyzmu u 15-miesięcznego dziecka

Witam, jestem mamą 15 miesięcznego chłopca. Obecnie nie chodzi samodzielnie (jedynie za rączki).Niepokoją mnie takie objawy jak: nierozumienie poleceń, niechęć przy braniu jego rączki, przytulanie tylko kiedy on ma na to ochotę, czasami reaguje na imię, nie chce naśladować czynności, nie zawsze wie kto to mama i tata, rozumie niewiele poleceń. Mówi - am, mama, tata, brum, mu, jada wszystkie pokarmy stałe, lubi zabawy w a kuku, chowanego (sam się chowa) Czy to na autyzm czy może zab.SI. Mama Pat

Witam.
Na podstawie tak lakonicznego opisu ciężko jest postawić diagnozę. Jednak symptomy, które Pani opisała są niepokojące. Co prawda dzieci rozwijają się przejawiając indywidualne różnice i każde dziecko rozwija się w swoim tempie, jednakże zachowania, lub ich brak, które Pani opisała powinny zostać skonsultowane z terapeutą zaburzeń Integracji Sensorycznej. Wiele dzieci ze spektrum autyzmu posiada również zaburzenia SI. Czyli - jedno drugiego nie wyklucza. Jeśli Pani bardzo niepokoi się o rozwój Synka, warto byłoby też zgłosić się do placówki specjalizującej się w diagnozie autyzmu.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

Nie jest możliwe postawienie diagnozy przez internet. Wiele rzeczy panią niepokoi. Proponuje porozmawiać o obawach ze swoim pediatrą. On może obejrzeć dziecko, zalecić dalsze konsultacje.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Ocena tego jest nie miżliwa przez internet. Niechęć do tulenia, dotyku może świadczyć o zaburzeniach SI. Inne rzeczy takie jak słabszy rozwój mowy, czy brak naśladowania owszem występują w autyźmie ale to o niczym nie świadczy. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u psychologa dziecięcego w celu sprawdzenia jak funkcjonuje dziecko w poszczególnych obszarach.
Pozdrawiam AM