Podejrzenie autyzmu u 2,5-letniego dziecka

Siostry synek ma 2.5 roku, nie mówi wydaje tylko gardlowe dźwięki. Późno zaczął siedzieć, chodzic gdy miał 1.5 roku.Porozumiewa sie przez ciagniecie kogoś za ciuchy bądź rękę w kierunku w którym coś chce. Nie znosi odmowy i kończy sie to płaczem .Biega specjalnie uderzając całym ciałem w ścianę, uwielbia trzaskac drzwiami, nie reaguje na wołanie i mam wrażenie że nie rozumie poleceń.Wyłącza sie przy bajkach w tv a potem znów zaczyna biegać walac z rozpedem w ściany. Czy to może być autyzm?

Witam, nie a wątpliwości, że aby stwierdzić czy autyzm czy inne podłoże tych zachowań konieczna jest diagnostyka. Konieczne jest, żeby to siostra Pani, czyli rodzice dziecka podjęli działania w tym kierunku. Można zacząć od lekarza pediatry, są bilanse,w czasie których lekarz bierze pod uwagę rozwój psychoruchowy dziecka. Może to być również poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Są również ośrodki w Polsce diagnozujące autyzm i proponujące terapię. Pozdrawiam

Witam Panią
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwojowym i zdiagnozowanie go wymaga kilkugodzinnej obserwacji dziecka, wywiadu z rodzicem lub rodzicami, przedszkolanka lub panią opiekunką i czasami kontaktu z psychiatrą i neurologiem. Także nie da się tego zrobić wirtualnie. To co niepokojące to z całą pewnością walenie z rozpędem o ścianę, ten objaw wystarcza aby dosyć szybko Pani syn został zdiagnozowany.
pozdrawiam
anna suligowska

Witam. Na podstawie krótkiego opisu na temat funkcjonowania dziecka przytoczonego przez Panią nie można zdiagnozować dziecka. Z całą pewnością można powiedzieć, iż rozwój psychoruchowy dziecka jest nieprawidłowy (brak mowy i problemy z rozumieniem mowy, brak reakcji na imię, opóźniony rozwój ruchowy, poszukiwanie mocnych bodźców sensorycznych - bieganie, uderzanie w ściany, stymulacja hałasem). Radziłabym niezwłocznie udać się na konsutację psychologiczną oraz neurologopedyczną. Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Trudno powiedzieć czy to autyzm faktem jest, że rozwój nie przebiega prawidłowo. Koniecznie proszę skonsultować się z psychologiem dziecięcym. Dobrze bylobyvtez odwiedzić terapeutę integracji sensorycznej gdyż takie ocieranie się i uderzanie o ścianę może świadczyć o zaburzeniach w odbieraniu i przetwarzaniu bodźców z otoczenia.
Pozdrawiam AM