Podejrzenie autyzmu u dziecka w wieku 2 lata i 3 miesiące

Mam pytanie odnoście zaburzeń ze spektrum autyzmu ... Otóż moj synek (2 latka 3 mce) nie mowi nic .mamy opinie o zagrożeniu autyzmem od terapeutki . W grudniu diagnoza w Centrum Metudy Krakowskiej . Poza brakiem mowy i kilkoma "dziwnymi " rzeczami Gabriel jest żywym chłopcem chętnym do przytulanek , lubi byc w towarzystwie, biegać za rodzeństwem . Niedtety nie potrafi naśladować nie robi papa ani Tosi Tosi ... Czy to juz przesadzone ze postawia diagnozę autyzm ?

Witam,
Nie jest możliwe stwierdzenie bądź odrzucenie hipotezy o wystąpieniu autyzmu drogą poradnictwa internetowego. Dziecko jest jeszcze małe, na konkretna diagnozę trzeba będzie jeszcze troszkę poczekać. Nawet jeżeli diagnoza zostanie potwierdzona , nie musi oznaczać występowania pełnych objawów autyzmu. Dodatkowo współcześnie istnieje wiele form terapii dzieci autysttycznych , które pozwalają na znaczącą poprawę funkcjonowania dziecka.
Pozdrawiam

O zagrożeniu, czy podejrzeniu zaburzeniem ze spektrum autyzmu mówimy, gdy występuje szereg niepokojących objawów, typu: niski stopień adaptacji dziecka do zmiany w otoczeniu /objawiający się płaczem, czasem krzykiem, zakrywaniem uszu, kręceniem się w kółko, ale też zupełna pasywność- wycofanie z kontaktu każdego/, brak mowy, lub mowa charakteryzująca się tonem i słownictwem oficjalnym, specjalistycznym, ale z konkretnego obszaru; zdarza się, że występuje mowa zaburzona- zniekształcenia, używanie w komunikacji tylko jednego lub pojedynczych słów; brak naśladownictwa;
stereotypie ruchowe- licznie występujące, ale też pojedyncze;
Badanie diagnostyczne ma pomóc określić jak rozwija się Pani dziecko i jaka pomoc jest mu potrzebna.
Psychoterapeuta Małgorzata Nikonowicz

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Poki co jest podejrzenie autyzmu. Proponuje popracować z dzieckiem terapeutycznie i za jakiś czas ponownie zrobić diagnozę w oparciu o psychologa, terapeutów i badania neurologiczne.
Pozdrawiam AM