Podejrzenie autyzmu u dziecka w wieku 2 lata i 7 miesięcy

Witam. Podejrzewam u swojego synka autyzm. Ma wszystkie objawy tej choroby. Dawid ma 2 lata i 7 miesięcy. Rzadko reaguje na swoje imię,nie wykonuje prostych poleceń,mam wrażenie że w ogóle nie rozumie co do niego mowie. Często się denerwuje . Potrafi z nerwów uderzać główka w podłogę . Przez to i ja czasem jestem na skraju załamania. Gdzie powinnam się zgłosić? Mieszkamy w małej wsi w okolicach Ełku . Proszę o odpowiedź ponieważ bardzo martwie się zachowaniem syna. Justyna

Dzień dobry.

Dla uspokojenia i ewentualnego uzyskania dodatkowej wiedzy, sugerowałbym skonsultowanie się z jakąkolwiek poradnią psychologiczno-pedagogiczną. W Ełku lub Grajewie z pewnością taką poradnię Pani odnajdzie.

Pozdrawiam.

Na początek warto zgłosić się do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej lub lekarza pediatry, który prowadzi dziecko (skieruje do odpowiedniej placów). Zachęcam także do wykluczenia ewentualnych zaburzeń słuchu i wzroku.

Nie wspomniała Pani o mowie dziecka- czy dziecko mówi? Uderzanie głową o podłogę może wynikać z braku zrozumienia jego potrzeb, jakie on próbuje na swój sposób sygnalizować. Nie należy zwlekać z diagnozą syna umiejętności psychofizycznych, co można uzyskać w najbliższej poradni psychologiczno-pedagogicznej, lub placówce diagnostycznej autyzm, stowarzyszeniem rodziców dzieci autystycznych. Równolegle powinna Pani rozważyć zapisaniem dziecka na terapię integracji sensorycznej i terapii behawioralno-poznawczej.
Psychoterapeuta Małgorzata Nikonowicz

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Pierwsze kroki to psycholog dziecięcy. Pomocna będzie poradnia psychologiczno pedagogiczna. Dobrze byłoby przebadać dziecko u neurologa. Skierowanie otrzyma Pani u lekarza pierwszego kontaktu.
Pozdrawiam AM