Podejrzenie bulimii u siostry

Martwię się o siostrę. Zauważyłam, że coraz mniej je, nawet przez cały dzień nie sięga po jedzenie, a gdy już je, to dość duże ilości, po których ma mdłości, np. po obiedzie idzie szybko do łazienki. Raz słyszałam, że wymiotowala.. pytałam ja co się dzieje, ale nie usłyszałam odpowiedzi. Czy to są początku jakichś zaburzeń? Teraz przy wzroście 178 waży 55 i nadal mówi, że za dużo, że jest gruba. Chciałabym jej pomoc, ale nie wiem jak.. proszę o radę.

Witam Panią serdecznie. Dla postawienia rzetelnej diagnozy niezbędna jest bezpośrednia rozmowa z siostrą i zabranie wywiadu. Rzeczywiście jednak już to co Pani opisuje jest bardzo niepokojące i może wskazywać na zaburzenia odżywiania np. bulimię. Nie wiem w jakiem wieku jest Pani siostra. Radziłabym jednak podzielić się swoimi spostrzeżeniami z rodzicami, z matką. Ważne jest, by Państwo w sposób ciepły, ale rzeczowy tłumaczyli siostrze, że są to objawy choroby i należy najpierw zgłosić się do specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego tj. lekarz psychiatra i psychoterapeuta. Później prawdopodobnie podjąć leczenie. Zaburzenia odżywiania są niebezpieczne, czasami wręcz prowadzą do śmierci. Niezależnie od natężenia wskazują na pewne problemy osobowościowe i z tego względu należy podjąć leczenie. Małgorzata Danielewicz

Witam,
Rzeczywiście wspomniane przez Panią zachowania obserwowane u siostry są dość niepokojące i wymagają uważności ze strony bliskich. Jedzenie często stanowi nieumiejętną formę poradzenia sobie z napięciem, emocjami. Dlatego dobrze, aby Pani bądź ktoś bliski podjął próbę rozmowy z siostrą. Być może znajduje się ona w trudnym dla siebie okresie i będzie potrzebowała wsparcia. Dobrze, aby siostra udała się również na konsultację z psychologiem. Zaburzenia odżywiania to cienka granica, którą łatwo przekroczyć.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Batugowska