Podejrzenie celiakii i wynik badania mikroskopowego

Podejrzewaja u mnie celiake choroba trzewna z wynikow z wycinków pisze mikroskopowo obraz odpowiada Marsh1 co to znaczy mam ta chorbe czy nie

Lek. Marta Gryszkiewicz

Jest to ocena zmian histopatologicznych wg skali Marsha. Marsh 1 odpowida: Liczba limfocytów śródnabłonkowych (IEL) >40 (norma wg różnych źródeł do 40), krypty i kosmki prawidłowe.
Typ 1: typ naciekowy. Nie jest diagnostyczny dla choroby trzewnej. Bywa obserwowany u chorych na celiakię spożywających minimalne ilości glutenu, u ok. 40% chorych z dermatitis herpetiformis, u ok. 10% krewnych pacjentów z celiakią. Warto wykonać kolejną biopsję jelita po okresie zwiększonej konsumpcji glutenu. Osoby ze zmianami naciekowymi wymagają wieloletniej obserwacji, nie ma obowiązku wdrażania u nich diety bezglutenowej, nawet jeśli występują przeciwciała przeciwendomysialne czy przeciwtransglutaminazowe.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Z wynikiem badania należy zgłosić się do lekarza kierującego. Wynik Marsh1 nie upoważnia do rozpoznania celiakii, ale wymagana jest dalsza obserwacja i ew. powtórzenie badania (np. u osoby spożywającej mało glutenu po okresie spożywania dużej ilości glutenu).