Podejrzenie choroby Hashimoto a odpowiednia dieta

Mam 23 lata i podejrzenie choroby Hashimoto. Czy w przypadku tej choroby u każdego skutkiem jest nadmierne tycie? Czy zależy to od przemiany materii lub leków? Czy odpowiednia dieta i sport pomoże mi utrzymać szczupłą sylwetkę? Moja znajoma choruje na tą samą chorobę i nie cierpi na znaczną nadwagę.

Dzień dobry,

Jeśli ma Pani oficjalnie potwierdzoną niedoczynność tarczycy, to koniecznie trzeba ją wyrównać, bo będzie miała Pani skłonność do wzrostu masy ciała. Przemiana materii zależy w dużej mierze właśnie od stężenia hormonów tarczyc we krwi... Dieta i sport (byle nie ekstremalny) zawsze w cenie :), ale w przypadku zaburzeń hormonalnych zaleca się leczenie. Pani znajoma zapewne jest dobrze wyrównana i ma dobrze dobraną dawkę leku.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz