Podejrzenie choroby wieńcowej a rehabilitacja kręgosłupa szyjnego

Witam! czy przy podejrzeniu choroby wieńcowej- aktualnie odczuwam dyskomfort w okolicy serca, coś w rodzaju ściskania, gniecenia- można uczęszczać na rehabilitację kręgosłupa szyjnego? lekarz zapisał mi ultradźwięki i prądy na odcinek szyjny. Czy takie "gniecenie" i "ściskanie" serca może być spowodowane anemią z niedoboru żelaza, długotrwałym stresem, nerwicą. Czy grożą jakieś powikłania związane z nerwicą? To uczucie ciągłego "rozedrgania" jest bardzo nieprzyjemne.

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Powinien Pan się udać do lekarza pierwszego kontaktu i z nim omówić te wszystkie problemy. Poddać się badaniom, aby wykluczyć chorobę wieńcowa. jeśli wszystkie przyczyny somatyczne Pana objawów zostaną wykluczone, można przypuszczać, że jest to nerwica. Leczy się ja psychoterapią.
Pozdrawiam
Agata Dusza

Witam,

objawy, które Pan opisuje mogą być jak najbardziej związane z zaburzeniami nerwicowymi. Trzeba w pierwszej kolejności wykluczyć choroby somatyczne i później ewentualnie udać się do psychoterapeuty. Długotrwała psychoterapia z powodzeniem może usunąć przyczynę złego samopoczucia, bardzo często ciało reaguje na problemy, które dzieja się w naszej psychice. Terapią, które jaest najbliższa podejścia holiostycznego do człowieka jest Gestalt. Może Pan sobie poczytać o tym w internecie. Póki co polecam wizytę u lekarzy specjalistów.

Pozdrawiam

Lidia Polsakiewicz-Grzesiczek

Pozdr