Podejrzenie ciąży a badanie USG

Dzień dobry! Mam pytanie, moja dziewczyna brała tabletki antykoncepcyjne zgodnie z zaleceniem. W ostatnim dniu, tj. 21 kochaliśmy się bez dodatkowego zabezpieczenia, a te tabletki miały nie działać w czasie przerwy. Po 3-4 dniach dostała krwawienie z odstawienia. Po kilku dniach zrobiła test ciążowy i wyszedł pozytywny, po następnych kilku dniach wyleciał jakiś skrzep. Ginekolog powiedział, że to nie było poronienie ani ciąża, bo ani nie krwawi, ani nic nie widzi. Dodam, że ma torbiele. Czy jest w ciąży, czy też nie? A jeśli jest, czy to nie zagraża jej życiu?

Witam!

Ciążę możemy potwierdzić wyłącznie wykonując badanie USG lub test ciążowy. Niestety nie mam możliwości zbadania pacjentki, dlatego nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi na Pana pytanie o stan Pana partnerki. W obecnej sytuacji wskazane byłoby powtórzenie testu ciążowego z porannej porcji moczu (czasem zdarzają się wyniki fałszywie dodatnie, np. na skutek nieprawidłowego przechowywania testu), oznaczenie poziomu gonadotropiny kosmówkowej w surowicy krwi (tzw. test ciążowy z krwi dający 100% pewność) lub powtórnie udać się do ginekologa w celu wykonania USG dopochwowego. Jeżeli Pana partnerka regularnie przyjmowała tabletki, a w międzyczasie nie dochodziło do działania czynników mogących osłabić ich skuteczność (np. stosowanie niektórych antybiotyków, preparatów dziurawca, popijanie tabletek sokiem grejpfrutowym) to ryzyko ciąży było znikome. Proszę jednak pamiętać, że nie ma 100% pewnej metody antykoncepcji i średnio 2-5 na 1000 kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne zajdzie w ciążę w ciągu roku. Pozdrawiam