Podejrzenie ciąży a wskazania do suplementacji kwasu foliowego

Prawdopodobnie jestem w 6tygodniu ciazy. Niestety przebywam za granica i do kraju wybieram sie za miesiąc, wtedy tez dopiero ufam sie do ginekologa. Czy powinnam do tego czasu zażywać specjalne witaminy lub inne specyfiki? Zazywam centrum woman który zawiera kwas foliowy czy to znaczy ze nie muszę juz łykać dodatkowo tego kwasu?

Lek. Katarzyna Szymczak

Te witaminy zawierają 300 ug kwasu foliowego, a kobiety ciężarne powinny przyjmować 400 ug, także radziłabym zmienić witaminy na takie z odpowiednia dawką.
Pozdrawiam

Aleksander Ropielewski

Sugeruje się stosowanie dawki 400 mikrogramów dziennie w okresie okołokoncepcyjnym, aż do 12 tyg ciąży. Należy pamiętać, że większość wad cewy nerwowej powstaje w pierwszych 4 tc. od czasu ostatniej miesiączki, dlatego rozpoczęcie suplementacji w 6 tyg. może nie uchronić przed ew. wadami cewy nerwowej.

Magdalena StusiĹska

Zależy ile kwasu foliowego zawiera preparat- dawka zalecana wynosi 0,4mg na dobę. Jeżeli ten preparat pokrywa zapotrzebowanie nie ma potrzeby brać więcej kwasu foliowego. Należy zaprzestać picia alkoholu i palenia papierosów.