Podejrzenie depresji, brak sił i zmęczenie

Witam podejrzewam u siebie depresję, od kilku miesięcy mogłabym cały dzień spać, nie mam na nic siły,całe dnie siedzę w domu, mam różne dolegliwości bólowe (jednak wyniki badań są ciągle idealne). Dodatkowo leczę się na niedoczynność tarczycy. W ostatnim czasie rodzina zaczęła zauważać moje zachowanie. Gdzie powinnam się udać na diagnostykę, do lekarza rodzinnego, czy do psychiatry?

Mgr Agata Wons Psycholog, Katowice

Objawy, które Pan opisuje mogą być powiązane z depresją. Jednak także przy niedoczynności tarczycy można je zaobserwować (nawet dolegliwości bólowe -przy niedoczynności może występować pewna nadwrażliwość na ból). Czy jest Pan pod stałą kontrolą endokrynologa? Być może wystarczy zmienić dawkę leków wróci normalny sen i siły do działania. Ważne jest też zwrócenie uwagi, co dzieje się w Pana myślach i jak te myśli (dotyczące siebie samego, przyszłości) wpływają na Pan nastrój. Dlatego udanie się na wizytę do psychologa też jest wskazane.