Zapytaj lekarza

1 , 0 2 6 , 7 5 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Podejrzenie depresji i myśli samobójczych u córki

Ostatnio z moją córką dzieje sie cos zlego. Podejrzewam u niej depresje, lecz nie jestem tego pewna. Gdy wraca ze szkoly czesto idzie spac, zamknela sie w sobie i nie chce rozmawiac o swoich problemach. Czesto placze, ale nie chce o tym rozmawiac, raz uslyszalam podczas jej rozmowy z przyjaciolka, ze miala mysli samobojcze wielokrotnie, co mnie bardzo przerazilo. Boje sie o nia i nie wiem co mam zrobic.
KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu

Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?

Depresja bardzo utrudnia funkcjonowanie osoby w środowisku zawodowym, społecznym i prywatnym. Trzeba wiedzieć, kiedy jest moment na zgłoszenie się do specjalisty. O tym opowiada lekarz Zofia Antosik.

Aleksander Ropielewski
79 poziom zaufania

Na pewno jest to powód do niepokoju. Możliwe, że córka w ten sposób szuka pomocy i zainteresowania ze strony najbliższych. Proszę spróbować poszukać przyczyny problemów w najbliższym otoczeniu: rodzinie, szkole, popytać znajomych córki (jednak bardzo delikatnie). Ponadto proszę jej poświęcać więcej uwagi i dać sygnał, że jest ona dla Pani i innych członków rodziny osobą ważną. Najważniejsze to jednak spróbować otwarcie i szczerze porozmawiać z córką i spytać czego potrzebuje. Warto też otwarcie powiedzieć, że martwi się Pani o nią i że chciałaby Pani żebyście razem poszły do psychologa lub psychiatry.

Z wyrazami Szacunku lek. Aleksander Ropielewski

0

Odpowiada Pani za córkę, dlatego nawet wbrew jej woli może ją Pani zaprowadzić do lekarza psychiatry. Myśli samobójczych nie można lekceważyć. Dobrze byłoby jednak uzyskać zgodę córki - wyrazić zmartwienie, troskę o jej stan i gotowość udzielenia pomocy. Jeżeli córka nie będzie chciała pójść do psychiatry, może zgodzi się na wizytę u psychologa. Taka wizyta może polegać na Waszej wspólnej rozmowie (nawet ze wszystkimi członkami rodziny) - najlepiej by poprowadził je specjalista pracujący systemowo. Być może jednak córka będzie chciała rozmawiać z psychologiem sama (ważny jest jej wiek, którego Pani nie podała).

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy