Podejrzenie depresji u 19-latki

Podejrzewam u siebie depresje i osobowość schizoidalną (objawy utrzymują się już kilka lat) próbowałam sobie z nimi poradzić, ale nie wiem już co robić. Od lat pogrążam się w swoich fantazjach i boję się , że przestane kontaktować się z rzeczywistością. Mam też wrażenie jakbym była roszczepiona. Jakby w mojej głowie żyło mnóstwo wersji mnie (każda jako osobna emocja) od euforycznej, przez depresyjną, po agresywną. Czy należy w tym przypadku pójść do psychiatry, psychologa czy psychoterapeuty?

Dzień dobry,

Moim zdaniem może się Pani skonsultować z psychoterapeutą, który może zaproponować psychoterapię (o ile) i/lub skierować do lekarza psychiatry.
Pomoc może Pani uzyskać np.: w Poradni Zdrowia Psychicznego lub prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
myślę, że warto skorzystać z pomocy specjalisty - psychiatry lub psychoterapeuty. Terapia daje możliwość pracy nad psychicznymi problemami i negatywnym myśleniem. Wspomaga powrót do równowagi psychicznej, dzięki zmianom błędnych przekonań oraz rozwiązywaniu trudności. Pozdrawiam

Proszę udać się na konsultację psychiatryczną. Specjalista oceni nasilenie objawów, postawi diagnozę a następnie skieruje na odpowiednie leczenie, którym może być farmakoterapia, psychoterapia lub połączenie obu tych metod.