Podejrzenie depresji u koleżanki po zerwaniu z chłopakiem

Bardzo martwię się o koleżankę. Od kilku tygodni chodzi bardzo smutna, rzadko pojawia się na zajęciach, ciężko ją wyciągnąć z mieszkania. Próbowałam dzwonić, wpadać z wizytą ale nic nie pomaga. Boję się, że ma depresję. Niedawno zerwała z chłopakiem i być może to jest przyczyna jej problemów. Jak jej pomóc?
KOBIETA ponad rok temu

Witam,
rzeczywiście z tego co pani pisze może to być większy problem niż "złamane serce". Może dobrze by było, żeby pani przekonała ją do wizyty u specjalisty, psycholog bądź psychiatra.
Może pani też spróbować wymyślić jakąś atrakcyjną rozrywkę dla koleżanki w ramach niespodzianki, nie mówiąc jej wcześniej o tym. Możliwa byłaby pewnie też wizyta psychologa czy psychiatry w domu jeśli koleżanka nie chce nigdzie wychodzić. Ktoś obcy zazwyczaj ma obiektywne spojrzenie na sprawę i potrafi pokazać ją z innej perspektywy.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Zuzann Starczewska

Dzień dobry!

Istotne, w jakim wieku jest koleżanka, jak wyglądało jej życie wcześniej, jaką jest osobą, jak wiele czasu minęło od zerwania itp. Nie każdy smutek i nie każda żałoba to depresja. Zakończenie związku, to dla wielu osób trudny etap, trudny okres w życiu, kiedy doświadczają szczególnego cierpienia, ale objawy te nie muszą (choć mogą) przerodzić się w depresję. Zagadywanie, odwiedziny, zaproszenie koleżanki to dobry sposób na stopniowe przywracanie jej do codzienności. Powodem do niepokoju będzie, jeśli przez dłuższy czas nie będzie Pani zauważała u znajomej żadnej pozytywnej zmiany. Warto, żeby o jej stanie wiedzieli najbliżsi, rodzice, rodzeństwo, współlokatorzy, którzy na co dzień mają z nią kontakt, mogą obserwować jej zachowanie i również służyć wsparciem i pomocą. Może Pani również podrzucić koleżance kontakt do psychologa, Poradni Zdrowia Psychicznego czy numer telefonu zaufania.

Pozdrawiam!