Podejrzenie dodatkowej śledziony u 4-latka

Mój 4-letni syn miał robione 2 tyg. temu USG jamy brzusznej z powodu zaparć nawykowych, które ma od ok.6 miesięcy (nie wypróżnia się po 9-10 dni). Przypadkowo w badaniu wyszło, że ma podejrzenie dodatkowej śledziony. Udaliśmy się do chirurga dziecięcego, który nie zainteresował się tym "dodatkowym" organem, tylko skupił się na zaparciach i przepisał czopki. Z kolei nasz pediatra dziwi się że nie zlecono tomografii, gdyż ta "dodatkowa śledziona" może być guzem. Czy może tak być i co mam robić?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Sugerowałabym konsultację u innego chirurga dziecięcego. Należy oczywiście leczyć zaparcia, jednak nie należy również bagatelizować diagnostyki zmiany uwidocznionej w USG. Tak jak sugeruje pediatra należy zweryfikować, czy jest to dodatkowa śledziona lub inna anomia anatomiczna, czy proces rozrostowy.

Śledziona dodatkowa jest stosunkowo często spotykaną wadą rozwojową, statystyki mówią, że dotyczy to 10-20 proc. populacji. Wykrywana jest przypadkowo podczas badania usg. Przy okazji następnych badań należy informować lekarza wykonującego usg o istnieniu dodatkowej śledziony. Niekiedy może być powodem dolegliwości lub schorzeń, ale w większości przypadków przebiega bez objawów. Dlatego z taką śledzioną
nie należy nic robić, ponieważ nie ma ona praktycznie żadnego wpływu na funkcjonowanie organizmu. Myślę, że nie ma powodu do niepokoju jeśli na wynik tego USG nie zwrócił uwagi chirurg dziecięcy. Ewentualnie trzeba by wykonać kontrolne USG za około pół roku.