Podejrzenie gruczolakowłókniaka w obrazie cytologicznym

proszę o wytłumaczenie wyniku biopsji barzdo liczne płaty i grupy komórek nabłonka przewodowego z cechami hyperchromazjii w części dyskoriozy oraz liczne elementy łącznotkankowego podścieliska obraz cytologiczny może odpowiadac gruczolakowłokniakowi czy to coś poważnego
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Gruczolakowłókniak (fibroadenoma) to jeden z najczęstszych łagodnych guzów piersi, występujący u młodych kobiet między 18. a 30. rokiem życia. Nazywany jest także włókniakogruczolakiem. Gruczolakowłókniaki cechuje wyraźne odgraniczenie od otaczających tkanek, ich cechą charakterystyczną jest ponadto gumowata i spoista konsystencja. Na ogół nie powodują utraty prawidłowego kształtu piersi, nie zmieniają swojej wielkości podczas cyklu miesiączkowego. Przypadki nagłego zwiększania się włókniakogruczolaka, z towarzyszącym temu bólem, zdarza się rzadko i ma miejsce wówczas, gdy dochodzi do krwawego wylewu w obrębie guza. Zmiany tego typu tylko nieznacznie wiążą się z ryzykiem nowotworu złośliwego. Guzki mogą ulec zezłośliwieniu w 1–2 proc. przypadków. Z nieznacznie podwyższonym ryzykiem rozwoju raka wiążą się gruczolakowłókniaki złożone, szczególnie dotyczy to kobiet starszych, pochodzących z rodzin, gdzie występowały bądź występują zachorowania na nowotwory złośliwe.