Podejrzenie hipoglikemii a interpretacja wyników

Proszę o pomoc w interpretacji wyników. Badania zleciła dietetyk podejrzewając hipoglikemię. Dziś odebrałam badania. Po obciążeniu 50g glukozy: Glukoza (0) - (mg/dl) 92 Glukoza(1h) (mg/dl) 86,87 Glukoza (2h)(mg/dl) 57.02 Insulina (0) (uIU/ml) 9.7 Insulina (1h) (uIU/ml) 41.6 Insulina (2h) (uIU/ml) 4.9 Hemoglobina glikowana (ICD-9: L55) (%) 4.6 Hemoglobina glikowana (IFCC) (ICD-9: L55) (mmol/mol) 27 Szacowany średni poziom glukozy (ICD-9:L55) 85.3

Dzień dobry,

W chwili obecnej nie zaleca się już testów z 50 g glukozy, a z 75 g. Jednakże w Pani przypadku przeprowadzony test wykazał skłonność do występowania hipoglikemii reaktywnej. W odpowiedzi na bodziec pokarmowy Pani trzustka wydziela nieadekwatne ilości insuliny, które powodują zbyt duży spadek stężenia glukozy we krwi, co może dawać objawy hipoglikemii. Proszę skontaktować się z diabetologiem, który wyda Pani stosowne zalecenia. Powinna Pani spożywać częstsze, a mniej obfite posiłki, unikać produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Jeśli to nie pomoże, w leczeniu można zastosować akarbozę (nie ma w Polsce rejestracji do leczenia hipoglikemii reaktywnej, ale można ją z powodzeniem stosować). Polecam lekturę artykułu mojego współautorstwa na temat hipoglikemii reaktywnej, który znajduje się na str 822. Link do czasopisma poniżej:
http://www.familymedreview.org/files/2009/pdf_032009/6_case_reports_805_832.pdf

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz