Podejrzenie o dyskopatię

Jestem kobietą, mam 22 lata. Od jakiegoś czasu miewam bóle w dolnej części kręgosłupa. Po wizycie u lekarza, zdiagnozowano podejrzenie o dyskopatie lewostronną lędźwiową z rwą udową. Zostałam skierowana na rezonans magnetyczny. Proszę o interpretację wyniku : Badanie wykonano na sekwencjach SE i TSE uzyskując obrazy T1- i T2- zależne w przekrojach strzałkowych i poprzecznych Na poziomach L3-L5 obniżenie wysokości tarczy mk, z cechami odwodnienia, Na tych poziomach centralne i obustronne paramedialne wypukliny krążków mk spłycające zachyłki boczne, bardziej po str lewej oraz zawężające otwory mk po stronie lewej. Na poziomach Th12-L1 trzony kręgów o obniżonej wysokości, dwuwklęsłe, jak w przebiegu osteoporozy.

Redakcja abcZdrowie

Przytoczony przez Panią opis badania rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowego kręgosłupa wykazał obecność zmian zwyrodnieniowych o średnim nasileniu. Na szczęście nie ma jeszcze ucisku na korzeń nerwowy, nerw czy rdzeń kręgowy – co zwykle powoduje występowanie bardzo silnych dolegliwości bólowych.
W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa leczenie opiera się na: rehabilitacji i fizykoterapii oraz w szczególnych przypadkach na wykonaniu zabiegu operacyjnego. Ponadto, w przypadku bólu zalecane jest doraźne leczenie przeciwbólowe, jednak powinno się je stosować jedynie w przypadku bardzo nasilonych dolegliwości. Leki przeciwbólowe działają objawowo, nie poprawiają niekorzystnych zmian obecnych w kręgosłupie, a niosą za sobą działania niepożądane, w tym duże ryzyko istotnego uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Zazwyczaj, dopóki występują jedynie objawy bólowe, a nie ma istotnych odchyleń w badaniu neurologicznym, czy widocznego w badaniu obrazowym kręgosłupa ucisku na rdzeń kręgowy, leczeniem pierwszego wyboru pozostaje rehabilitacja i fizykoterapia. Ważne jest regularne wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez rehabilitanta codziennie (nawet gdy nie ma dolegliwości), a nie tylko wtedy, gdy powraca ból w kręgosłupie. Zwykle możliwość leczenia operacyjnego rozważa się w przypadku zaawansowanych zmian w badaniu rezonansu magnetycznego oraz obecności istotnych objawów ubytkowych w badaniu neurologicznym tzn. niedowładu kończyny dolnej. Ostateczną decyzję o leczeniu operacyjnym podejmuje zawsze lekarz neurochirurg.
Ponadto, w Pani badaniu zwraca uwagę obecność kręgów zniekształconych jak w osteoporozie. Osteoporoza (czyli postępujący ubytek masy kostnej) zwykle pojawia się wraz z upływem lat. Jednak czasem występuje tzw. osteoporoza wtórna, zależna od innych dodatkowych czynników. Tak dzieje się np. w przypadku przyjmowania sterydów, zaburzeń hormonalnych, niewydolności nerek czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Nie podała Pani żadnych danych na temat występujących u Pani chorób dodatkowych. Jednak myślę, że w kwestii osteoporozy warto skonsultować się z internistą.