Podejrzenie padaczki lub napadów tężyczkowych

Witam. Od miałam podejrzenie padaczki, ale żadne badanie tego nie potwierdzało. Na ostatniej wizycie u neurologa zasugerowałam, że moje napady mogą być tężyczkowe. Podczas ostatniego możliwe, że miałam skurcz krtani i nie mogłam oddychać. Od 2 mies. mam bóle stawów, kości, skurcze, zawroty głowy, osłabienie mięśni i obniżony nastrój. Neurolog zgodził się ze mną, ale jedynie przepisał mi wapń iwit B. Nie powinien sprawdzić najpierw poziomu Ca,Mg witD? Nie mówiąc już o wykonaniu EMG. Poprosić go?

Piotr Jurczyk

Witam. Diagnostyka różnicowa padaczki uwzględnia zaburzenia gospodarki wapniowej, natomiast poziom elektrolitów w okresie międzynapadowym może być prawidłowy. Najbardziej celowe wydaje się wykonanie prób tężyczkowych EMG oraz oceny psychologicznej/psychiatrycznej, gdyż takie napadowe obniżenie stężenia wapnia we krwi wiąże się najczęściej, biorąc pod uwagę Pani wiek, z hiperwentylacją, a ta z kolei z zaburzeniami ze spektrum nerwicowych. Pozdrawiam.