Podejrzenie podwójnego układu kielichowego-miedniczkowego nerki lewej

Macica w przodopochyleniu. Wniosek diagnostyki: Cechy pęcherzyka ''porcelanowego''; Podejrzenie podwójnego układu kielichowego-miedniczkowego nerki lewej.

Pęcherzyk porcelanowy - pęcherzyk żółciowy o ścianach wysyconych solami wapnia. Przyczyny i znaczenie tego stanu nie są znane.
Rozpoznanie często stawiane jest przypadkowo na podstawie zdjęcia przeglądowego albo w USG.
Uważano niegdyś że pęcherzyk porcelanowy jest stanem predysponującym do raka tego narządu; niedawne doniesienia nie potwierdzają tych obserwacji