Podejrzenie pylicy płuc i praca w kopalni

Witam na badaniach okresowych wyszło ze mam podejrzenie o pylice płuc dodam iz pracuje na kopalni węgla.Oto opis badania proszę o opis który bym zrozumiał;Pola płucne bez zmian ogniskowych.Obustronne podopłucnowo widoczne jedynie drobne zmiany włókniste podścieliska oraz drobne zrosty przeponowo-opłucnowe.Sylwetka serca nieposzerzona w wymiarze poprzecznym.Cień środkowy prawidłowy.Rysunek naczyniowy w normie.Kąty żebrowo-przeponowe obustronnie wolne.Objęte bada struktury kostne bez cech patologi

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, wynik badania opisuje prawidłowy obraz układu oddechowego i kostnego klatki piersiowej, za wyjątkiem stwierdzenia obustronnych włóknistych zmian podścieliska podopłucnowo oraz drobnych zrostów przeponowo-opłucnowych. Zmiany te (zwłaszcza w oparciu o informację, że pracuje Pan w kopalni) mogą być charakterystyczne dla pylicy płuc, mogą też odpowiadać zmianom pozapalnym. Opis zdjęcia wyklucza obecność zmian ogniskowych (np. nowotworowych), rozmiar serca jest prawidłowy.

Lek. RafaĹ Gryszkiewicz

Z tego opisu nie można jednoznacznie rozpoznać pylicy płuc. Potrzebna jest dalsza diagnostyka. Takie zmiany mogą występować na skutek przebytego zapalenia, jak również sygnalizować pylicę.