Podejrzenie SM a cukrzyca typu 2

Dzień dobry, mam 20 lat ważę 50 kg. Od roku choruję na cukrzycę prawdopodobnie typu 2 ( biorę 3 razy dziennie Glucophage 500)- cukier mam wyrównany , w październiku zemdlałam i po badaniu neurologicznym wyszła tetraperaza spastyczna i stopotrząs. Kilka dni temu podczas jazdy na rowerze zesztywniała mi stopa- po rozruszaniu minęło. Na koniec października mam miec rezonans głowy z kontrastem, na skierowaniu jest napisane podejrzenie SM. Czy faktycznie mogę to miec mimo to, że dobrze się czuję?

Konieczne jest pełne diagnozowanie, jeżeli nic nie wyjdzie w NMR mózgowia to należy wykonać NMR kanału kręgowego odcinka szyjnego

Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.

Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.

Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli