Podejrzenie szczeliny odbytu

Mam 25 lat. Od kilku miesięcy mam okresowe problemy z odbytem. Czasami pęka mi skóra nad odbytem i rana goi się średnio przez tydzień, a towarzyszy temu uporczywy świąd. Od jakiegoś czasu po wypróżnieniu mam ranki odbytu, jakby wydalany stolec kaleczył mi błonę śluzową. Na papierze pozostają śladowe ilości bladoczerwonej krwi. By rany się zagoiły, stosuję Octenisept, a na świąd maść Prurigo. Obecnie nie mam żadnych zaczerwienień, jedynie ból spowodowany małymi ranami, wypróżniam się regularnie raz dziennie, nigdy nie miałam zaparć, hemoroidów, żadnych guzków. Czy można jakoś skutecznie doprowadzić do zagojenia się tych ran i jakoś im przeciwdziałać?

Lek. Marta Hat

Witam! Opisywane dolegliwości sugerują występowanie szczeliny odbytu, acz prawidłową diagnozę można postawić tylko na podstawie badania fizykalnego. Proponuję Panu udać się do chirurga, ewentualnie proktologa, który po ocenie zaawansowania schorzenia zasugeruje leczenie. Tak jak Pan wspomniał szczeliny odbytu mogą być wynikiem zaparć, ale także mogą powstawać w wyniku przewlekłych biegunek. W początkowym stadium leczenia stosuje się postępowanie zachowawcze, leki znieczulające miejscowo oraz odpowiednią dietę, bogatą w błonnik. Przewlekłe szczeliny odbytu są trudniejsze do leczenia, sporadycznie wymagają także interwencji chirurgicznej. Pozdrawiam