Podejrzenie WZW typu C u 60-letniego ojca a możliwosć zakażenia

Dowiedziałam się dzisiaj, że lekarze podejrzewają u mojego taty (60 lat) wzw typu c. Miał on cztery operacje na otwartym sercu (w ciągu ponad 20 lat), transfuzje krwi. Mam dwa pytania: - czy możliwe jest dojście do tego, w jaki sposób i kiedy doszło do ewentualnego zakażenia? - czy jeśli okaże się, że tata jest chory, ja również powinnam się przebadać? Nie przypominam sobie sytuacji, żebym miala styczność z jego krwią

Lek. Marta Gryszkiewicz

Niestety odtworzenie, gdzie doszło do zakażenia jest praktycznie niemożliwe, gdyż mogło do niego dojść podczas każdej operacji, ale i np. u stomatologa lub podczas jakiegokolwiek inwazyjnego badania. Ryzyko zakażenia bez kontaktu z krwią praktycznie nie istnieje, jednak wskazane jest wykonanie badania w kierunku HCV u wszystkich współdomowników.