Podejrzenie zapalenia płuc lub dekompensacji niewydolności serca

Trzy miesiące temu mąż miał wszczepione stenty. Był to 2 zawał (wiek 66 lat). Od miesiąca stan zaczął się pogarszać. Miał takie objawy jak przy grypie, silne pocenie się w dzień i w nocy, ból w nadbrzuszu, duszność, chrząkanie, bladość i okropny spadek wagi ciała. Obecnie jest w szpitalu. Miał robione wszystkie badania, EKG, USG, prześwietlenia, badania krwi. Wyszło wysokie OB 70. Diagnozy nie postawiono, jestem przerażona, bo stan zdrowia męża z dnia na dzień się pogarsza. Proszę o poradę, za którą będę wdzięczna. Pozdrawiam, Teresa

Witam! Same opisane objawy mogą sugerować zapalenie płuc, ale także dekompensację niewydolności serca i wiele innych przyczyn. Niestety aby powiedzieć coś więcej konieczne jest zbadanie pacjenta oraz wgląd we wszystkie badania dodatkowe, wówczas możliwa będzie ocena całości obrazu klinicznego. Tylko w ten sposób można wykluczyć podejrzewane przyczyny. Jak Pani napisała wszystkie niezbędne badania zostały wykonane. Przyspieszenie OB może się wiązać z wieloma przyczynami, gdyż jest to wskaźnik nieswoisty. Wzrost tego parametru może mieć miejsce w zakażeniach, chorobach nowotworowych i hematologicznych, chorobach tarczycy, niedokrwistości czy urazach. Pomimo tego, że nie postawiono diagnozy być może zastosowano leczenie empiryczne np. antybiotykoterapię empiryczną przy silnym podejrzeniu infekcji. Proponuję jak najczęściej rozmawiać z lekarzem prowadzącym na temat stanu pacjenta i ewentualnego rozpoznania. Czasami dopiero w trakcie hospitalizacji dochodzi do wyjaśnienia przyczyny dolegliwości. Niestety przez internet na podstawie samego opisu nie można powiedzieć nic więcej. Pozdrawiam serdecznie!