Podejrzenie ZJD u 16-letniej osoby

Witam! mam pytanie moja corka ma podejrzenia zespolu jelita drazliwego ma 16 lat. Od malego dziecka nie chce jesc warzyw i owocow jest z tym ogromny problem soki owocowe owszem warzywa tylko przemycam w sosach lub zupach ale je strasznie monotonnie i marnie. Ma czesto problemy niestrawnosci, bole brzucha biegunki ostatnio wymioty ktore na szczescie ustapily. Psychicznie ona sie blokuje przed zdrowym jedzeniem boje sie ze to doprowadzi do nowotworu. Prosze o rade

witam,
dlaczego sądzi Pani że niejedzenie warzyw i owoców spowoduje nowotwór?
To błędne myślenie.
Jeżeli córka nie chce spożywać tych produktów na surowo, to może je jeść w formie przetartej czy soków, musów.
ZJD jest jednostką ciężką, sprawiającą wiele nieprzyjemnych dolegliwości

Faktycznie niedobór warzyw i owoców w diecie jest dla organizmu bardzo niebezpieczny (np. witamina C jest tylko w tych produktach - oczywiście mówimy o naturalnych źródłach, nie o suplementacji). Warzywa i owoce to również błonnik i antyoksydanty. Niezbilansowana dieta może doprowadzić do wielu chorób, dlatego bardzo dobrze, że Pani (Pan? Po treści wiadomości ciężko wywnioskować płeć, bo rozumiem, że "kobieta, 16 lat" tyczy się córki) reaguje i stara się dbać o zdrowie córki. Jeżeli jest blokada psychiczna, to ani porada lekarska, ani dietetyczna nie pomoże. Sugeruję udać się do psychologa. Im szybciej, tym lepiej.

Pozdrawiam i życzę pomyślnego rozwoju zdarzeń