Podejrzewam depresję - czy psycholog pomoże mi bez wiedzy rodziców?

Mam 15 lat i podejrzewam, że mam depresję. Ciągle jestem smutna, nie chodzę do szkoły. Kochałam sport, ale nagle przestałam chodzić na treningi. W podstawówce byłam najlepszą uczennicą, a w gimnazjum jestem jedną z najgorszych. Chcę iść do psychologa, ale nie chcę, aby wiedzieli o tym rodzice. Od dwóch tygodni udaję, że chodzę do szkoły i próbuję się przemóc. Czy psycholog mi pomoże bez wiedzy rodziców? Proszę o odpowiedź.

Witam!

Jesteś niepełnoletnia, dlatego do kontaktu ze specjalistą wymagana jest zgoda rodziców. Możesz skorzystać bez zgody rodziców z pomocy psychologa szkolnego. Jednak jeśli Twoje problemy są poważne i niezbędna będzie konsultacja z innym specjalistą, wtedy psycholog powiadomi o tym rodziców. Przeżywasz trudne chwile, a rodzice są Ci najbliższymi osobami i mają obowiązek zadbać o Twoje zdrowie i dobre samopoczucie. Są także osobami, które mogą udzielić Ci wsparcia i zabrać do odpowiedniego specjalisty. Dlatego należałoby z rodzicami o tym problemie porozmawiać. Piszesz, że od dwóch tygodni nie chodzisz do szkoły. Prędzej czy później rodzice się o tym dowiedzą. Warto, żeby poznali tę sprawę z Twojej opowieści, kiedy będziesz im mogła wytłumaczyć, co aktualnie odczuwasz i co się z Tobą dzieje. Jeśli szkoła wezwie ich z powodu Twoich nieobecności, wtedy możesz mieć problem z rozmową z nimi o swoich przeżyciach. Dlatego warto spróbować opowiedzieć im o wszystkim i poprosić ich o pomoc.

Pozdrawiam