Podjadanie między posiłkami podczas prób wyjścia z anoreksji

Witam, próbuję wyjść z anoreksji i przybrać na wadze. Jem 4 posiłki w ciągu dnia. Jednak łapię się na podjadaniu między posiłkami. Jakieś 2 krakersy, albo pare precelków lub jedno ciastko. Czasem "dzióbnę" jakieś ciasto albo skórkę od chleba lub zamoczę łyżeczkę w cukrze i to zjem. Jak się wyzbyć tego nawyku? Czy takie drobne podjadanie może powodować u mnie skokowy wzrost wagi? Boję się, że skoro moja waga teraz wzrasta pomimo tego, że jem tyle samo kalorii to co będzie jak zacznę jeść więcej.

Droga Pani,
Takie podjadania są jak najbardziej dopuszczalne - to dobrze, że ma Pani apetyt. Może się Pani zastanowić nad wprowadzeniem 5 posiłku, jakiejś troszkę większej przekąski w postaci owocu czy warzywa, wtedy chęć na podjadanie może być mniejsza, choć jeszcze raz podkreślę - to nic złego.

Bardzo się cieszę, że rozpoczęła Pani leczenie i mocno trzymam kciuki za Pani powrót do zdrowia.

Wszystkiego dobrego,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań

Witam Panią,

Podjadanie w Pani wypadku jest nawet zalecane. Dobrze że się Pani nie boi podjadać i w ten sposób dostarcza Pani dodatkowe kalorie niezbędne do odbudowy organizmu. Należy wprowadzić 5 a nawet 6 posiłków dziennie i skupić się nad tym aby były one zdrowe a nie takie np. podjadać słodycze czy krakersy.
Niezbędna jest konsultacja dietetyka i psychoterapeuty.
W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk