Podłoże genetyczne autyzmu

Witam. Mamy autystycznego 4-letniego syna w stopniu małym. Jakie badania diagnostyczne powinnam lub powinnismy z partnerem przejsc aby sprawdzic czy kolejne dziecko rowniez moze byc chore? Byc moze przyczynily sie do tego inne czynniki niz genetyczne ale w trosce o drugie dziecko chcielibysmy sie przebadac jesli jest taka mozliwosc. Pozdrawiam serdecznie

Magdalena StusiĹska

Szanowna Pani,
wymienia się pewne geny mogące predysponować do powstania autyzmu u dziecka, jednak przyczyny tej choroby nadal nie są całkowicie poznane, nie ma więc badań aby to sprawdzić.

Przede wszystkim zgłosić się do Poradni Genetycznej. Ponieważ badania są skomplikowane i nie zawsze dostępne w ramach NFZ, najbardziej wartościowa jest tu ocena lekarza genetyka i porada genetyczna.