Podniesiony poziom cukru we krwi u 63-latki

Mam 63 lata i nigdy nie miałam podniesionego poziomu cukru we krwi. Ostatnio zrobiłam sobie badania okresowe i wyszło mi , ze mam 51,7 glukozy we krwi . na drugi dzien poszłam jeszcze raz do przychodni ze mam 128 na czczo .Wczoraj zrobiło mi sie bardzo słabo , a ze mam glukometr więc znajomy zrobił mi badanie glukozy we krwi. Waliło mi bardzo serce, byłam spocona i cała drżałam glukometr pokazał 571 . co mam robić. helenasztykiel @poczta.onet.pl

Witam! Tak diametralnie różne wyniki badania poziomu glukozy na czczo wymagają obserwacji - proponowałabym zgłosić się do lekarza, który skieruje Panią na wykonanie krzywej cukrowej, ktorej wyniki pozwolą na bardziej dokładnie zinterpretowanie metabolizmu glukozy w Pani organizmie. Niepokojący jest także bardzo wysoki poziom glukozy 571, nie napisała Pani jednak czy zjadła Pani wcześnie posiłek i ewentualnie co to było. Objawy takie jak drżenie, kołatanie serca, nadmierna potliwość są typowymi objawami dla hiperglikemii. Jeżeli ma Pani glukometr może Pani sama kontrolować poziom glukozy (na czczo oraz 2h po posiłku), jednak nie powinna Pani rezygnować z konsultacji z lekarzem.

 MaĹgorzata Skrzypczak-StaĹska

Jak najszybciej powinna Pani udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu diagnostyki. Takie wahania poziomu glukozy są niebezpieczne.