Podrażnienie żołądka i trzustki a przybranie na wadze

Czy przy podrażnionym żołądku i trzustce można przytyć. Mam 48 lat.Jestem po udarze biorę polocard, kreon 10000. i helicid Mam słabą wchłanialność żelaza, piję pokrzywę. Mam apetyt,ale szybkie spalanie ,jem wszystko ,ale nie tłusto.

Jeśli bierze Pani polocard, to żołądek i jelita będą cały czas podrażnione, bo kwas acetylosalicylowy uszkadza błony śluzowe, nawet jeśli jest to forma dojelitowa, działa tak również po dostaniu się do krwiobiegu.Proszę spytać lekarza o inny lek przeciwzakrzepowy. Leki ziołowe , które zawierają wyciąg z kory wierzby zawierają kwas salicylowy a nie acetylosalicylowy , który nie ma tego drazniącego działania. Proszę pić siemię lniane osłonowo.
Proszę pamiętać, że jeśli bierze Pani Helicid, to kreon nie działa tak jak trzeba. Otoczka w kwaśnym środowisku się nie rozpuszcza i kapsułka dociera do dwunastnicy (czyli tam gdzie ma być). Zawiera ona enzymy trzustkowe które działają w środowisku obojętnym - lekko zasadowym. Jeśli lek rozpuści się w żołądku, to napływający kwas unieczynni enzymy.
Ciężko przytyć przy niewydolnej trzustce, proszę nadal jeść nietłusto, można pić dziurawiec i jeść mielony ostropest ok. 20 minut przed posiłkiem. Dziurawiec można pić również całe lato, tylko jeśli zażywamy go w postaci zmielonej (czyli np tabletki) uczula na słońce, przy naparze takich właściwości nie ma.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

przy niedomogach trzustki czasami trudno jest przytyć gdyż nasze trawienie w dużej mierze zalezy od wydolnosci narządu. Można wspomagać się Nutridrinkami.

Pozdrawiam

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Przy chorobach trzustki i żołądka, mogą występować trudności z przyrostem masy ciała. Ważne, aby dieta była lekkostrawna i odpowiednio zbilansowana, tak by niczego w diecie nie zabrakło. Należy spożywać 5 lub nawet 6 posiłków dziennie o małej objętości oraz pić dużo wody. Można również wspomóc się Nutridrinkami, które w małej objętości zawierają dużo kalorii.

Zachęcam do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej, w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line.

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351