Podstawowe badanie krwi a wykazanie problemów z wątrobą lub trzustką

Witam. Czy podstawowa morfologia badanie krwi moze wskazać ze cos sie dzieje z trzustka lub watroba czy należy zrobic specjalnie badanie pod tym względem ? Robiłam ostatnio morfologie wyniki wyszły bardzo dobre ale chodzi mi konkretnie o watrobe i trzustke czy gdyby były jakiekolwiek nieprawidłowości to czy Takie badanie krwi to pokaże ?

Aleksander Ropielewski

Dzień dobry. Badanie morfologiczne krwi może jedynie zasugerować w sposób bardzo zgrubny chorobę wątroby lub trzustki. Badanie aktywności enzymów wątrobowych i bilirubiny oraz amylazy, a także koagulogram są badaniami bardziej ukierunkowanymi na patologię wątroby i trzustki. Żeby jednoznacznie stwierdzić patologię lub zaburzenia w działaniu danego organu należy dołączyć do wyników badań obraz kliniczny oraz często badania obrazowe. Same badania krwi raczej sugeruję chorobę/problem ale rzadko go jednoznacznie diagnozuje. Podsumowując wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski