Podtwardówkowy krwiak mózgu u osoby w podeszłym wieku

Mój ojciec (95 lat) został potrącony przez samochód. W szpitalu stwierdzono podtwardówkowy krwiak mózgu o wielkości 8-10 mm. Krwiak się nie powiększa. Nie stracił przytomności. Cały czas jest przytomny, ale lekko spowolniony. Po dwóch dniach wystąpiły zaburzenia mowy, które następnego dnia minęły. Po siedmiu dniach zaczął dużo spać. Budzi się z trudem, przesypia posiłki. Ze względu na wiek, operacja nie wchodzi w grę. Przed wypadkiem był bardzo sprawny fizycznie i umysłowo, nawet jeździł na łyżwach i prowadził samochód. Proszę powiedzieć, o czym świadczą takie objawy, jakie są ewentualne rokowania, jak długo może potrwać dochodzenie do zdrowia. Dodam, że oprócz potłuczeń, nie doznał poważniejszych obrażeń. Ma wszczepiony rozrusznik serca.

Trudno mi określić na podstawie tak skromnego wywiadu, bez możliwości zbadania bezpośredniego chorego oraz przejrzenia jego pełnej dokumentacji, co do jego obecnego stanu, a tym bardziej rokowania. Na pewno trzeba ojca skonsultować z neurologiem, który w tej sprawie powinien ostatecznie się wypowiedzieć. Trzeba zdawać sobie sprawę, że w przypadku tak podeszłego wieku, schorzeń układu krążenia i być może dodatkowych chorób wcale powodem obecnego stanu ojca nie musi być krwiak podtwardówkowy (zresztą bardzo mały, więc nie powinien raczej wywoływać dolegliwości), ale zaburzenia ogólnoustrojowe organizmu. Niestety, ale progresja chorób w przypadku osób w podeszłym wieku jest szybka i pojawia się czasami bez uchwytnej przyczyny z uwagi na liczne zmiany narządowe organizmu związane z wiekiem. Raczej w takim przypadku nie będzie poprawy, a choroba może postępować szybko bez możliwości efektywnego leczenia.