Podważenie diagnozy szpitala psychiatrycznego

Mam pytanie. Jeżeli ktoś posiada wypis ze szpitala psychiatrycznego z orzeczeniem, że jest u niego choroba psychiczna, a osoba ta nie zgadza się z orzeczeniem lekarskim, czy może zgłosić się do innego szpitala z prośbą o weryfikację diagnozy ? Czy jest szansa, że inny szpital podejmie się ponownego zbadania pacjenta ? Jeśli tak, jak dokładnie należy przeprowadzić takie postępowanie, co należy dokładnie zrobić ? I czy " weryfikacja diagnozy " to prawidłowe określenie ?

Inny szpital przyjąłby Panią w ramach leczeni lub diagnostyki. Jeśli chciałaby się Pani nadal leczyć i jest skłonna podjąć wysiłek dalszej pracy nad sobą, myślę, że ma to sens. W trakcie terapii diagnoza będzie także stawiana. Może się ona okazać zgodna z poprzednią. I na pewno poprzednia diagnoza będzie brana pod uwagę, jednak nie będzie to przesądzające. Raczej to z jakimi objawami się Pani zgłosi i jak przebiegać będzie terapia będzie podstawa do postawienia diagnozy.

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

Żadna diagnoza lekarska nigdy nie jest ostateczna. Diagnoza psychiatryczna często jest związana z objawami, które wystepują w momencie badania/pobytu w szpitalu czy wynikają z wywiadu. Jeśli nie zgadza się pani z diagnozą zawsze można udać się do innego lekarza i zasięgnąć jego porady. Tak zwane konsultacje z innymi lekarzami są powszechne w całej medycynie nie tylko w psychiatrii.
Beata Szymik

Dzień Dobry.

Zawsze ma Pani prawo do konsultacji swoich objawów u innego psychiatry. Jeśli ma Pani wątpliwości co do słuszności diagnozy proszę udać się do innego lekarza i opowiedzieć mu o swoich objawach. Ważne, aby mówić prawdę i szczerze odpowiadać na pytania specjalisty. Możliwe jest (choć mało prawdopodobne), że została Pani źle zdiagnozowana. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku chorób i zaburzeń psychicznych istotną rolę w leczeniu odgrywa trafna diagnoza na jak najwcześniejszym etapie rozwoju choroby - wtedy są lepsze rokowania w leczeniu. Proszę pamiętać również, że choroba psychiczna nie jest wyrokiem. W dzisiejszych czasach istnieje wiele skutecznych metod leczenia zarówno farmakologicznego jak i psychoterapii a to pozwala na funkcjonowanie w społeczeństwie. Wiele osób chorych psychicznie, przy właściwym leczeniu może pracować i prowadzić normalne życie (choć oczywiście z pewnymi ograniczeniami). Ukrywanie objawów może przynieść chwilową ulgę ale na dłuższą metę zawsze działa na niekorzyść pacjenta.

Powodzenia.