Podwójna dawka tabletek a skuteczność zabezpieczenia w 7 dniowej przerwie

Od 13 stycznia biorę tabletki antykoncepcyjne. 20 dnia cyklu rozpoczęło się u mnie plamienie, po telefonicznej konsultacji z lekarzem, zażyłam podwójną dawkę. 21 dnia również zażyłam 2 tabletki, plamienie było bardziej intensywne w dzień, w nocy praktycznie wcale. Wiem, że po 21 tabletkach następuje krwawienie z odstawienia, zastanawiam się tylko nad jedną rzeczą - podwójna dawka tabletek nie zatrzymała krwawienia - a czy w czasie 7 dni bez tabletek skuteczność antykoncepcji zostanie zachowana? Czy nadmiar hormonów nie rozregulował mojego cyklu i czy powinnam w czasie bez pigułek stosować inne zabezpieczenie przed ciążą?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Krwawienia w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych mogą występować w ciągu stosowania kilku pierwszych opakowań (zwykle 2-3). W takiej sytuacji nie są niczym niepokojącym, nie wymagają jakiegokolwiek dodatkowego postępowania. Jeśli krwawienia będą się utrzymywać dłużej, należy zbadać czy przyczyną na pewno są tabletki (wykluczyć np. infekcję w obrębie szyjki macicy). Może być wtedy konieczna zmiana preparatu.

2. Nawet gdyby nie przyjęła Pani dodatkowych tabletek, antykoncepcja byłaby pełna, również podczas 7-dniowej przerwy.

3. Tabletki bierze się po to własnie, aby rozregulować sobie cykl. Konkretnie zablokować owulację. Jeśli pyta Pani, czy tabletki rozregulują Pani cykl, jedyną odpowiedzią jaką mogę udzielić jest OCZYWIŚCIE, ŻE TAK.

PS Wszystko, co napisałam powyżej, odnosi się do sytuacji, kiedy tabletki były przyjmowane prawidłowo. Jeśli pominęła Pani którąś tabletkę (zwłaszcza z ostatniego tygodnia), sytuacja zmienia się diametralnie i ryzyko ciąży rośnie.