Podwójna tomografia a ryzyko białaczki

Witam, ostatnio miałem zleconą tomografię ręki (jestem w trakcie leczenia urazu łokcia), z tym że lekarz robiący badanie pomylił się i zrobił tomografię lewej ręki zamiast prawej. Dlatego po tej pomyłce zrobił znów tomografię prawej ręki, tej właściwej. To oznacza, że byłem narażony na promieniowanie dwukrotnie. Martwi mnie to. Czy ryzyko białaczki jest teraz zwiększone? Jeśli dla "świętego spokoju" chciałbym zrobić badanie na białaczkę, to w jakim czasie po tej pomyłce powinienem to zrobić?

Witam serdecznie,

Dawki promieniowania rentgenowskiego stosowane obecnie w diagnostyce radiologicznej, w tym badaniach TK, są dawkami bezpiecznymi dla pacjenta. Co do białaczki, zwłaszcza białaczki szpikowej, jednym z czynników ryzyka, jest poddanie pacjenta dużym dawkom promieniowania jonizującego. Takie duże dawki promieniowania możemy otrzymać np. w trakcie katastrofy nuklearnej lub radioterapii w przypadku chorób onkologicznych. W przypadku diagnostyki dawki są bardzo małe.Oczywiście należy ograniczyć badania radiologiczne z użyciem promieniowania rentgenowskiego do minimum. Proszę porozmawiać na ten temat z lekarzem zlecającym badanie lub radiologiem w Pracowni TK.

Pozdrawiam.