Podwyższona amylaza u 61-latki

Witam Mam 61 lat po badaniach w szpitalu 8.12.2015 / ostry dyżur/ okazało się że mam podwyższoną amylazę 147, lekarz nie zwrócił na to uwagi podano kroplówkę z omeprazolwm i no-spe / leczę się na refluks kwaśny żołądkowo-przełykowy i jelito drażliwe/. Po dwóch tygodniach drugie badanie amylaza 118, 20.01.2017 amylaza 128 do gastrologa idę 5 maja 2017, inne badania są w normie. Proszę mi powiedzieć czy mam się martwić, co mam dalej robić. Z poważaniem Danuta D

Oznaczanie aktywności amylazy w surowicy krwi nie ma praktycznego zastosowania poza rozpoznawaniem ostrego zapalenia trzustki. Przyjmuje się, że można rozpoznać ostre zapalenie trzustki jeśli aktywność/poziom amylazy przekracza normę co najmniej 10 razy.