Podwyższona bilirubina a dieta bezmięsna

Witam. z tego co wygooglowałem podwyższona bilirubina może być spowodowana zbyt szybkim rozpadem czerwonych krwinek, co z kolei może być spowodowane brakiem żelaza i wit b12. Czy to może być spowodowane przejściem na diete bez mięsną ? ... co do przyjmowania białek jem ciecierzyce, soje, fasole, soczewice

Witam,
dobrze zbilansowana dieta wegetariańska oraz wegańska może być z powodzeniem stosowana nawet u dzieci, nie ma więc obaw co do negatywnych skutków takiej diety, jednak co jeszcze raz podkreślę dieta taka musi być dobrze zbilansowana. Najlepiej jeśli ułożona jest przez doświadczonego dietetyka.
W przypadku diety wegańskiej [bez mięsa oraz innych produktów odzwierzęcych jak mleko i jego przetwory, jaja] konieczna jest suplementacja wit. B12.
Co do żelaza, poza mięsnymi źródłami tego pierwiastka mamy do dyspozycji również żelazo niehemowe, którego źródłem jest soczewica, fasole biała i czerwona, ciecierzyca, szpinak, botwina, pestki dyni, tahini, suszone morele czy melasa z trzciny cukrowej. Ważne jest aby zwiększyć szanse przyswajania żelaza z tych produktów podawać je w towarzystwie produktów bogatych w witaminę C.

pozdrawiam
Magdalena Kubik

Witam,
Jeśli poza mięsem zrezygnowałaś również z mleka i przetworów mlecznych, powinnaś włączyć suplementację witaminy B12. Prawidłowo skomponowana dieta, właściwie zbilansowana wraz z suplementacją (jeśli jest konieczna) powinna wyeliminować ten problem. Czy to pierwszy raz, kiedy bilirubina jest na podwyższonym poziomie? Czy we wcześniejszych badaniach wynik był niższy? Najlepszym wyjściem jest udanie się do lekarza, który "rzuci" specjalistycznym okiem na Pani wyniki. Niektóre osoby mają podwyższoną bilirubinę bez żadnego powodu - taka ich uroda :)
Pozdrawiam,
Magdalena Rapacka