Podwyższona ilość limfocytów i obniżona ilość płytek krwi

Badanie krwi: Płytki krwi 122 tys/ul; Limfocyty 3,7 tys/ul; PDW 22 fl; MPV 13,41 fl; P-LCR 52 %. Te poziomy w morfologii mam podwyższone, pozostałe w granicach normy. Co to oznacza?

Witam! Przedstawione wyniki sugerują podwyższoną ilość limfocytów (tzw. limfocytoza) oraz obniżoną ilość płytek krwi (małopłytkowość inaczej trombocytopenia). Oprócz tego dodatkowe parametry układu płytkowego wskazują na podwyższenie średniej objętości płytek oraz ich dużą różnorodność pod względem wielkości. Limfocytoza jest niewielka i być może wiąże się jedynie z nieznacznym przekroczeniem normy danego laboratorium. Takie zmiany w obrębie układu płytkowego mogą wynikać z kilku przyczyn, wraz z limfocytozą mogą być oznaką choroby hematologicznej, infekcji, choroby układowej lub też mogą być związane ze stosowanymi lekami. Zmiany w obrębie układu płytkowego mogą wynikać również z agregacji płytek w probówce, co powoduje błędny odczyt aparatu (tzw. trombocytopenia rzekoma). Niestety nie opisał Pan przyczyny wykonywania badania, ewentualnych objawów oraz dokładnych wartości referencyjnych umożliwiających dokładne określenie wielkości odchylenia od normy. Jeśli badanie zostało wykonane kontrolnie to wskazane jest powtórzenie morfologii krwi za ok. 2 tygodnie w celu weryfikacji zauważonych zmian. Proponuję przedstawić wynik badania lekarzowi, który je zlecił, aby mógł dokonać oceny całości obrazu klinicznego. Pozdrawiam serdecznie!