Podwyższona liczba leukocytów w wydzielinie stercza

Witam. Zrobiłem ostatnio kompleksowe badania (posiewy moczu, nasienia, wydzieliny prostaty, badanie na obecność grzybów, badania na chlamydia, itd.....). Wszystkie badania wyszły jałowe, ale w wydzielinie stercza stwierdzono podwyższoną liczbę leukocytów (>30). Dowiedziałem się, że prawidłowa ilość to <10. Podobno podwyższona liczba leukocytów oznacza stan zapalny? Urolog wykonał wcześniej badanie USG gruczołu, jego wielkość jest prawidłowa i nie stwierdził stanu zapalnego. Czy zdrowi mężczyźni mogą mieć podwyższone leukocyty w wydzielinie prostaty? Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marcin Buczek

Szanowny Panie!

Podwyższony poziom leukocytów może, ale nie musi, świadczyć o zapaleniu, w Pana przypadku prostaty. Biorąc pod uwagę brak jakichkolwiek objawów u Pana, pozytywne badania oraz opinię urologa prawdopodobieństwo toczenia się procesu chorobowego jest niewielkie. Nawet jeżeli mamy do czynienia z "bezobjawowym zapaleniem prostaty", to leczenie w tym przypadku jest dyskusyjne - większość lekarzy uważa, że nie należy wdrażać antybiotykoterapii. Jeżeli jednak pojawi u Pana dyskomfort/ból w okolicy kroczowej, bądź inne niepokojące objawy, warto zgłosić się do urologa.