Podwyższona prolaktyna - interpretacja wyników badań

Witam,

niedawno miałam robione badania hormonalne. Podczas wizyty u endokrynologa dowiedziałam się, że wszystko jest w porządku. Pani niestety mówiła do mnie w biegu ponieważ spieszyła się do wyjścia z pracy. Dzisiaj po ponownym przeglądnięciu wyników stwierdziłam, że chyba nie do końca jest wszystko ok.

Oto wyniki: PRL (Prolaktyna) 324,8 mlU/l (127 - 637) Estradiol (s) 1037 pmol/l (faza pęcherzykowa: 46,0 - 607,0 faza owulacyjna: 315,0 - 1828,0 faza lutealna: 161,0 - 774,0 faza postmenopauzalna: 18,4 - 201,0 )-byłby ok dla fazy owulacyjnej FSH 1,57 IU/l ( faza pęcherzykowa: 3,5 - 12,5 faza owulacyjna: 4,7 - 21,5 faza lutealna: 1,7 - 7,7 faza postmenopauzalna: 25,8 - 134,8 )- za niski LH (s) 9,56 IU/l (faza pęcherzykowa: 2,4 - 12,6 faza owulacyjna: 14,0 - 95,6 faza lutealna: 1,0 - 11,4 faza postmenopauzalna: 7,7 - 58,5)-byłby ok dla fazy pęcherzykowej Testosteron 2,18 nmol/l 0,22 - 2,9 TSH (s) 1,74 mlU/l (0,27 - 4,20 ) fT4 12,62 pmol/l (12 - 22).

Wydaje mi się, że chyba nie byłam w dwóch fazach naraz?  FSH - to niby jeszcze mogłaby być faza pęcherzykowa! Badania były robione jednego dnia. Prolaktyna po teście podniosła się do 3900! Zostałam wysłana na te badania ponieważ w krótkim czasie przytyłam 20 kg. Mam 26 lat i dalej pryszcze na twarzy (dodatkowo robią mi się teraz ropne na szyi). Ciągle jestem ospała mimo, że w ostatnim czasie zauważyłam dość często podwyższone (wysokie) ciśnienie (na początku liceum brałam tabletki na podniesienie ciśnienia). Mam często bóle głowy, puchną mi stopy, dłonie twarz, szyja. Bardzo proszę o szybką analizę.

Witam serdecznie!

Pani wyniki badań ewidentnie wymagają weryfikacji przez specjalistę. Jak słusznie Pani zauważyła, wyniki wskazują na różną fazę cyklu, co nie jest możliwe. Dodatkowo po podaniu metoklopramidu poziom prolaktyny wzrósł około 5 razy, przez co można rozpoznać u Pani hiperprolaktynemię czynnościową.

W obecnej sytuacji powinna Pani powtórnie umówić się na wizytę u endokrynologa, względnie na konsultację ginekologiczną, podczas której specjalista raz jeszcze na spokojnie przeanalizuje Pani wyniki badań.

Do prawidłowej oceny wyników badań hormonalnych konieczna jest informacja na temat daty Pani ostatniej miesiączki.

Pozdrawiam.