Podwyższona temperatura w pochwie i podejrzenie ciąży

Witam! Mam 26 lat, miesiączkuję dość regularnie, co 31-33 dni, ostatnią miesiączkę miałam 3.11 br., ale ostatnio zauważyłam, że mam zawroty głowy, jestem zmęczona, brak apetytu. Miałam robioną morfologię i ob, wyniki są w normie. Mój lekarz mówił, że powinnam udać się do ginekologa, bo mogę być w ciąży. Obecnie kochałam się 4.11 br. oczywiście z zabezpieczeniem (prezerwatywa). Mierzyłam temperaturę w pochwie i mam 37 i trzy kreski, jaka prawidłowa temperatura? Za odpowiedź bardzo dziękuję!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pani złe samopoczucie może być związane zarówno z jesienną infekcją jak i poważniejszą chorobą, dlatego należy kontrolować swoje samopoczucie i jeśli się nie poprawi, ponownie udać się do lekarza rodzinnego. Jeśli padło podejrzenie ciąży, należy wykonać test ciążowy. Ciąża dająca oznaki w postaci pogorszonego samopoczucia powinna być już wykrywalna przy pomocy domowego testu ciążowego, który polecam wykonać. Nieraz zdarza się, że w początkowej ciąży kobieta doświadcza dość obfitych krwawień w okresach, kiedy normalnie występowałyby miesiączki, dlatego Pani ostatnie krwawienie nie wyklucza ciąży. Stosunek odbyty 3 listopada był nazbyt niedawno, aby ewentualna ciąża wynikła z niego dawała już takie objawy. Jeśli rzeczywiście jest Pani w ciąży, to raczej na skutek wcześniejszego współżycia.

Temperatura w pochwie jest sprawą indywidualną i zmienną, zarówno w cyklu płciowym jak i w czasie doby. Ewentualne infekcje, przemęczenie, stres, zakłócenia rytmu dobowego itp. będą ją zakłócać w dalszym stopniu. Dlatego jeśli nigdy nie mierzyła Pani temperatury w pochwie, to proszę się nią w niczym nie sugerować. Sama temperatura wydaje się być nieco podwyższona co może wskazywać na fazę lutealną cyklu, ciążę lub infekcję właśnie, ale powtarzam, jeśli nigdy jej Pani regularnie nie mierzyła, to proszę nie wyciągać na jej podstawie żadnych wniosków. Reasumując - proszę wykonać test ciążowy, wynik będzie na 90% negatywny, ale ciążę należy zawsze wykluczyć gdy występuje takie podejrzenie.

Pozdrawiam serdecznie!