Podwyższone całkowite stężenie leukocytów

Witam, jestem kobietą w wieku 30 lat. Jakiś miesiąc temu okazało się, że mam przepuklinę w odcinku szyjnym. Jestem po konsultacji, chodzę na fizykoterapię. Wszystko zmierza w dobrym kierunku. Przepuklina spowodowała straszne bóle głowy, mam jednak nadzieję, że już niedlugo wszystko się uspokoi. Nie biorę żadnych tabletek. Od jakiegoś czasu zaczęłam gorzej się czuć, puchną mi kolana i ręce i zrobiłam sobie podstawowe badania krwi: WBC 13,0, LYM 2,7, MON 0,5, GRA 9,9, LYM% 20,6, MON% 3,6, GRA% 75,8, RBC 4,49, HGB 13,6 g/dl, HCT 41,1%, MCV 91,5, MCH 30,3 pg, MCHC 33,1 g/dl, RDW 10,8%, PLT 278, MPV 7,1, PCT 0,197%, PDW 15,5%, CHOL 147 mg/dl, OB 2/4. Mam zaznaczone, że WBC, GRA, LYM% i PCT są poza normą. Z góry dziękuję.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rzeczywiste odchylenia dotyczą całkowitego stężenia leukocytów - WBC - które jest podwyższone, oraz granulocytów obojętnochłonnych - GRA. W przypadku tych drugich podwyższony jest zarówno odsetek, jak i stężenie bezwzględne, co może niepokoić. Odchylenia nie są znaczne i mogą wynikać ze stanu zapalnego, związanego z przepukliną kręgosłupa. Jednak nie towarzyszy temu przyspieszenie odczynu Biernackiego (OB), jednego z wykładników stanu zapalnego. Nie wyklucza to wymienionej wyżej przyczyny odchyleń w zakresie leukocytów i granulocytów, ale każe kierować poszukiwania również w stronę innych, poważniejszych etiologii. Wskazana wizyta u lekarza rodzinnego, który będzie miał możliwość usyskania większej ilości niezbędnych infomacji na podstaiwe wywiadu i badania lekarskiego oraz zlecenia badań dodatkowych.

Pozdrawiam