Podwyższone ciśnienie tętnicze krwi przy cukrzycy typu 2

Dzień dobry, Od miesiaca mam wykrytą cukrzycę typu 2 biorę glucophagon XR 500 mg. Byłam u lekarza mam ciągle troche podwyższone cisnienie tętnicze krwi. lekarz twierdzi, ze to od stresu, ale mierzę sobie je samodzielnie w domu i do godz 12.00 mam 139/90, 133/85, po południu zdarza się nawet 144/95. Średnio ciśnienie górne mam 140. Ciągle boli mnie tył głowy, odczuwałam również bóle za mostkiem, które utrudniały oddychanie. Czy to już nadciśnienie i muszę leczyć się farmakologicznie?

Witam,

Jeśłi wartości ciśnienia przekraczają 140/90 mmHG to możemy rozpoznać nadciśnienie tętnicze. Z uwagi na cukrzycę powinna Pani zacząć się leczyć. W pani przypadku powinny wystarczyć bardzo małe dawki leków. Optymalne ciśnienie dla Pani to 120/70-130/80 mmHg. Jeśli nie chce Pani lekóww, to proszę na początek postarać się ograniczyć spożywanie soli w diecie i uprawiać niezbyt obciażąjący regularny wysiłek fizyczny , a w przypadku nadmiernej masy ciała zredukować ją, wtedy często wartości ciśnienia wracają do wartości prawidłowych. Może Pani również rano wypić napar ziołowy z melisy, który z pewnością nie zaszkodzi Pani , a być może sprawi, że ciśnienie będzie nieco niższe.

Pozdrawiam serdecznie
dr n. med. Marek Derkacz

Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.

Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.

Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli