Podwyższone CRP 3,52 i OB 21 u 7-letniej dziewczynki.

Córka miała zapalenie gardła i przy tym wysoką gorączkę - 39 st., dostała antybiotyk Z*** w tabletkach. Po 3 dniach na gardle i podniebieniu pojawiły się ropne plamki. Wybrała antybiotyk (5 dni), przez ten czas miała cały czas wysoką gorączkę, spadła dopiero na 6 dzień do 37,ale pojawiły się bóle brzucha i biegunka, tak przez 3 dni. Lekarz zlecił badania moczu i krwi. CPR wyszło 3,52, a OB 21. Dostała teraz kolejny antybiotyk. Co to wszystko oznacza i czy potrzebne są te antybiotyki?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

CRP (białko ostrej fazy) oraz OB (odczyn Biernackiego) są wskaźnikami stanu zapalnego. O ile OB charakteryzuje się w miarę długim czasem utrzymywania się jego przedłużenia po infekcji, o tyle CRP wykazuje dużą dynamikę w zależności od obecności stanu zapalnego. Oznacza to, że jego podwyższony poziom po pierwszej antybiotykoterapii należy interpretować jako niepełną skuteczność pierwszego leczenia - stan zapalny, czyli w tym przypadku infekcja nadal istnieje. Dlatego też należy podać antybiotyk drugiego rzutu - o trochę szerszym spektrum działania, w tym na patogeny oporne na ten pierwszy.

Proszę być dobrej myśli i zaufać lekarzowi prowadzącemu. Jest to postępowanie według standardów.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.