Podwyższone enzymy wątrobowe po terapii przeciwtrądzikowej

Witam, jakieś 2 tygodnie temu byłem na wizycie u dermatologa, do którego chodzę od jakiegoś czasu z problemem z trądzikiem. Jeżeli chodzi o leki, jakie przyjmowałem, to jakieś 2 miesiące temu skończyłem zażywać Tetralysal. I teraz lekarz miał mi przepisać inny lek docelowy, ale przedtem wysłał mnie na rutynowe badania. Wynik badań go trochę zaniepokoił, ponieważ miałem podwyższone: Trójglicerydy - 3,73 mmol/l H; AST - 39 U/l H; ALT 60 U/l H. Ze względu, że badania robiłem we wtorek rano, a w niedzielę jeszcze imprezowałem na wieczór (%%), więc dermatolog przepisał mi Essentiale Forte, które brałem 2 razy dziennie przez 2 tygodnie (bez alkoholu). I Po tym czasie powtórzyłem badania plus badanie GGTP. Wynik: Trójglicerydy - 2,72 mmol/l H; AST - 42 U/l H; ALT 73 U/l H; GGTP - 53 jest OK. Trójglicerydy się obniżyły, więc myślę, że to dobry znak, GGTP jest ok. Tylko dlaczego AST i ALT jest jeszcze większe niż wcześniej?

Tak się zastanawiałem, bo przed tymi dwoma badaniami trochę więcej nadużywałem %%%. Ale teraz w ogóle, tylko może to, co jem, to spowodowało, ostatnio nie uważam zbytnio na to, co jem. Przed tym drugim badaniem zjadłem dość niezdrowy posiłek (smażone kotlety) o godzinie 17.00 i po tym nic. Może to jest powód. Czy mam się tym martwić? Wiem, że muszę ograniczyć do zera %%% oraz zastosować dietę, aby zregenerować wątrobę. Jestem mężczyzną, ważę 98 kg, wzrost 186 cm. Nie biorę innych leków niż te opisane i nie choruję na nic przewlekłego.

Przed badaniem aktywności enzymów wątrobowych należy przez 24 godziny zastosować dietę lekkostrawną, beztłuszczową, bez używek (zwłaszcza alkoholu) i niepotrzebnych leków. Radziłbym jeszcze raz powtórzyć badania po takim restrykcyjnym, ścisłym przygotowaniu. Nie jest wykluczone, że jeśli przyjmował Pan przez dłuższy czas lek Tetralysal to mogło dojść do niewielkiego uszkodzenia wątroby. Być może więc trzeba zastosować leki wzmacniające komórki wątrobowe przez dłuższy czas np. 2-3 miesiące i dopiero potem powtórzyć ponownie badania. Trzeba jednak wiedzieć, że zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych w Pana przypadku jest niewielkie i raczej nie budzi niepokoju i nie świadczy o jakiejś chorobie.